DYS

DEPOZİTO YÖNETİM SİSTEMİ

hands

Depozito Yönetim Sistemi Nedir?

Depozito Yönetim Sistemi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca belirlenen ve belirli bir depozito bedeli alınarak piyasaya sürülen ürünlerin tüketilmesi/kullanılması sonrasında iade alınması ve depozito bedelinin geri ödenmesine dayalı bir sistemdir.

Neden Depozito Yönetim Sistemi?

Depozito Yönetim Sistemi, başarılı bir toplama sistemi oluşturmak ve toplama miktarlarını yükseltmek amacıyla bilhassa toplanmasında zorluk yaşanan ve atık durumuna geçtiğinde çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan malzemelerin toplanması için kullanılan etkin bir araçtır.

Bu logo neyi ifade ediyor?

“Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) tarafından yayınlanan Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar” kapsamında yer alan içecek ambalajlarının üzerinde bulunacak özel mürekkepli Depozito Yönetim Sistemi (DYS) logosu işaretidir.

Hangi ambalajlar için geçerli olacak?

Her ülkede, içeceklerin türüne, içerdiği maddelere ve özellikle de ambalajlarının şekillerine göre hangilerinin sisteme dahil olacağının belirlenmesi depozito sistemlerinin ilk adımı. 0,1 litre ile 3,01 litre arasındaki pet, alüminyum ve cam tek kullanımlık ambalajda olan su, maden suları, meyve suları, gazlı içecekler, sporcu içecekleri gibi geniş bir yelpazeden içecek ürünleri ile sistem başlatılıyor.

Depozito sembollü etiketler ne zaman piyasada olacak?

Türkiye Çevre Ajansı, Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esasları'na göre ambalajlı içecek üreticisi işletmeler tarafından bu yıl başından itibaren DBYS üzerinden tescil sürecini başlattılar.

Tüketiciler ödedikleri depozito ücretini nasıl geri alacaklar?

Depozito İade Makineleri'ne ve Manuel İade Noktalarına tükettiği ürünü getiren tüketiciler, iade işlemini yaptıklarında cep telefonu uygulamasına alışveriş puanı aktarılacak. Bu puanları alışverişlerinde kullanabilecekler. Depozito bedelinin alışveriş puanı olarak geri iadesi konusunda genç, orta, yaşlı her kesime, her şarta uygun opsiyon planlanıyor.

Hangi ülkeler depozito yönetimi sistemini başarı ile uyguluyor?

2003

Dünyada bu sistemi en başarılı uygulayan ülkelerin başında Almanya geliyor ve 2003 yılından bu yana depozito iade sistemini kullanıyor.

2027

Avrupa Birliği’nde 2027'ye kadar tüm ülkelerin depozito iade sistemine geçmesi hedefleniyor.

earth

20

350 milyon nüfusa ulaşan 20'den fazla ülkede resmi depozito sistemleri işlemekte.

70

2026 yılında 70 ayrı ülke veya eyalette yaklaşık 750 milyon nüfusta depozito sistemlerinin yayılması bekleniyor.

%98.4

Almanya’da toplam iade oranı %98.4. Kutu iadeleri %99, pet şişe iadeleri %98 oranında.