DuyurularSSS

Depozito Yönetim Sistemi’ne Kimler Dahildir?

Piyasaya Sürenler, Darphane tarafından yetkilendirilmiş DYS kapsamındaki Etiket ve Ambalaj Üreticileri, DYS Kapsamındaki Satış Noktaları, DYS işaretli ürünlerin toplandığı Aktarma ve Doğrulama Merkezleri, DYS işaretli ürünlerin geri dönüştürülmesi amacıyla aktarıldığı lisanslı Geri Kazanım Tesisleri ve bu süreçlerde DYS işaretli ürünlerin lojistiğini sağlayacak Taşıyıcı Firmalar DBYS’nin sistem mükellefleridir.

Piyasaya Süren
DYS kapsamındaki ürünlerin piyasaya arzını gerçekleştiren gerçek/tüzel kişiyi veya ithalatçıyı ifade eden tanımlamadır.
Etiket ve Ambalaj Üreticisi
Depozitolu ürünler için özel mürekkeple DYS işaretli ambalaj ve etiket üretimi yapan, Darphane tarafından yetkilendirilmiş firmaları ifade eden tanımlamadır.
Satış Noktası
Elektronik ortamlar ve uzaktan satış işlemleri de dâhil olmak üzere, toptan ve/veya perakende olarak Zorunlu DYS’ye tâbi ambalajlı ürünlerin alışverişinin yapıldığı mağaza, market ve benzeri satış birimlerini ifade eden tanımlamadır.
İade Noktası
Depozito sistemi kapsamında, tüketiciler veya kullanıcılar tarafından iade edilen boş ambalajların depozito ücretinin talep edildiği yerler, otomatik veya manuel olarak işletilen ve Ajans veya yetki verilen kurum tarafından belirlenen merkezlerdir. Bu merkezler, idari, mali ve teknik konularda belirlenen kurallara uygun olarak tescillenmiştir.
DİM Üreticisi
Depozitolu ürün iade makinelerini üreten gerçek/tüzel kişi ile kurum/kuruluş ve firmaları ifade eden tanımlamadır.
Aktarma Merkezi
Doğrulanmış ve doğrulanmamış depozitolu ürünlerin geçici depolamasını yapan tüzel kişileri ve firmanın yetkili kullanıcılarını ifade eden tanımlamadır.
Doğrulama Tesisi
Depozitolu ürünlerin doğrulama ve sayma işlemlerini gerçekleştiren tüzel kişi ve firmanın yetkili kullanıcılarını ifade eden tanımlamadır.
Taşıyıcılar
DYS kapsamında yetkilendirilmiş taşıma hizmeti sağlayan tüzel kişileri ve firmanın yetkili kullanıcılarını ifade eden tanımlamadır.
Geri Kazanım Tesisi
DYS kapsamında toplanan depozitolu boş ambalajların doğrulanarak ayrıştırılmasından sonra geri kazanımının sağlanması amacıyla iletildiği, Ajans tarafından tescillenmiş, DBYS’de kayıtlı çevre lisanslı atık işleme tesisini ifade eder.
Tüketici
Depozito ücreti ödenerek alınan tek kullanımlık ambalajlı ürünlerin tüketimleri sonrasında oluşan boş ambalajları, sistem kapsamında belirlenen iade noktalarına teslim edip depozito ücretini geri alarak sürecin içerisinde yer alan, çevresel sürdürülebilirliğe doğrudan katkıda bulunan birey veya işletmelerdir.
Yetkilendirilmiş
Etiket - Ambalaj Üreticileri
Darphane tarafından yetkilendirilmiş, Piyasaya Sürenler için Depozito Yönetim Sistemi işareti taşıyan ürün etiketi ve ambalajı üreten firmaların tümünü bu alandan görüntüleyebilirsiniz.
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset
Yılmaz Ofset