DuyurularSSS

Haberler ve Duyurular

Resmi Duyurular

DYS İşaretli Etiket, Ambalaj ve Özel Mürekkep Fire ve Atık Yönetimi Prosedürünün Güncellenmesi Duyurusu

14 Haziran 2024

DYS İşaretli Etiket, Ambalaj ve Özel Mürekkep Fire ve Atık Yönetimi Prosedürünün Güncellenmesi Duyurusu

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi kapsamında Etiket ve Ambalaj Üreticileri, Tedarikçiler, Piyasaya Sürenler, İade Noktaları, Taşıyıcılar, Aktarma Merkezleri, Doğrulama Tesislerinde, DYS işaretli etiket ve ambalaj üretimi, etiketlerin uygulanması, ambalajın taşınması, doğrulanması vb. süreçlerde ortaya çıkan etiket/ambalaj fire ve atıkları ile DYS işaretli etiket ve ambalajların baskısında kullanılan özel mürekkebin de temas etmiş olduğu atıkların etkili bir şekilde yönetimi süreçlerini açıklamak üzere yayımlanmış ‘’Fire ve Atık Yönetim Prosedürü’’ aşağıdaki konularda düzenlemeler yapılarak güncellenmiştir.

  • Atık yönetimi süreçleri yurt içi ve yurt dışında bulunan yetkilendirilmiş etiket/ambalaj üreticileri özelinde düzenlenerek ifade edilmiştir.
  • DYS işaretli fireleri kendi bünyelerinde tekrar kullanılamaz hale getirecek etiket ve ambalaj üreticileri, piyasaya süren ve tedarikçilerin bu firelerin tesisleri içerisinde depolanması, işlem görmesi ve atık haline geldikten sonraki yönetimi dahil sürece ilişkin yöntem, güvenlik önlemleri ve sorumlulukları tanımlayan prosedürü oluşturmaları gerektiğine ilişkin ifade eklenmiştir.


Bakanlık’tan çevre lisansı bulunan atık işleme tesislerine ulaşmak için tıklayınız.

Tehlikeli atık taşıma lisanslı firma ve araçlara ulaşmak için tıklayınız.

DYS İşaretli Etiket, Ambalaj ve Özel Mürekkep Fire ve Atık Yönetimi Prosedürü için tıklayınız.

;