DuyurularSSS

Haberler ve Duyurular

Resmi Duyurular

Etiket ve Alüminyum Kutu Ambalaj Üreticileri İçin Depozito Bilgi Yönetim Sistemi (DBYS) Ön Kayıt Duyurusu

22 Eylül 2022

Depozito Bilgi Yönetim Sisteminin (DBYS) kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye Çevre Ajansı Başkanlığı ile T.C. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü arasında yapılan iş birliği protokolü kapsamında yürütülen çalışmalar doğrultusunda Etiket ve Alüminyum Kutu Ambalaj Üreticileri için DBYS Ön Kayıt Formu hazırlanarak faaliyete alınmıştır.

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi kapsamında 0,1 litre ile 3 litre arasında hacme sahip tek kullanımlık ambalajlı ürünlere ait etiketleri üreten Etiket ve Ambalaj Üzerine Baskı Yapan Alüminyum Kutu Ambalaj Üreticileri için Depozito Bilgi Yönetim Sistemine Ön Kayıt işlemleri 22.09.2022 tarihi itibari ile başlamıştır.

DBYS kapsamında Etiket ve Alüminyum Kutu Ambalaj Üretici firmalarının kendi Baskı Tesisleri ile ilgili detaylı veri girişi yapmaları için aşağıdaki link üzerinden kayıt işlemlerini 31.10.2022 tarihine kadar yapmaları zorunludur. Gerekli bilgilendirme ve destek masasına aşağıdaki link üzerinden ulaşılmaktadır.

Kapsam Dahilindeki Ürün Grupları (0,1 litre ile 3 litre dahil ürünler)

-Alkolsüz içecekler (kola, aromalı ve/veya meyveli içecekler, aromalı ve/veya meyveli doğal mineralli içecekler, aromalı su, tonik, diğer meşrubatlar vb.)
-İçme ve kaynak suları
-Doğal mineralli sular
-Aromatize edilmişler dahil alkollü ve alkolsüz biralar
-Malt içecekleri
-Enerji içecekleri
-Sporcu içecekleri
-Şaraplar, distile ve damıtma yoluyla elde edilen alkollü içecekler
-Meyve oranı %50 ve altında olan meyve suları/nektarları
-Meyve oranı %50’nin üstünde olan meyve suları /nektarları
-Süt ve içilebilir özellikteki süt ürünleri

Kapsam Dahilindeki Ambalaj Tipleri

-Cam ambalaj
-Alüminyum ambalaj
-PET ambalaj

;