DuyurularSSS

Haberler ve Duyurular

Resmi Duyurular

2023 Yılı Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Duyuru

29 Aralık 2022

2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca ulusal ölçekte uygulanacak depozito yönetim sistemine geçiş çalışmaları Ajansımız uhdesinde yürütülmektedir. Belirli içecek ambalajlarına yönelik depozito uygulamalarının hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar kapsamında Depozito Bilgi Yönetim Sistemi altyapısı oluşturulmuş olup 1/1/2023 tarihi itibari depozito uygulamalarına yönelik olarak da ulusal ölçekli pilot uygulamalar başlatılacaktır.

Hali hazırda, Bakanlığımız Ana Hizmet Binasında ve Ankara İli Kızılcahamam İlçesinde gerçekleştirilmekte olan pilot uygulamaların 2023 yılı itibari ile Ülkemize 81 İl ve İlçelerine yaygınlaştırılmasına başlanacak olup 2023 yılı sonuna kadar gerçekleştirilecek ödül sistemine dayalı pilot uygulamalar ile tüm vatandaşlarımızın depozito uygulamasına geçiş süreci ve uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanacaktır.

2023 yılında gerçekleştirilecek ulusal ölçekli hazırlık ve test çalışmaları akabinde 1/1/2024 tarihi itibari ile de içecek ambalajlarına yönelik fiili depozito uygulamaları başlatılacak olup Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar da bu minvalde güncellenerek Ajans web sitemizde yayımlanmıştır.

Bu doğrultuda; Ambalajlı içecek üreticisi işletmeler tarafından 1/1/2023 tarihi itibari ile DBYS üzerinden tescil sürecini başlatmaları ve tescil edilmiş ambalajlı ürünlerini 1/8/2023 tarihinden itibaren piyasaya sürülmeye başlanması zorunlu olacaktır. Ayrıca, 1/1/2024 tarihine kadar söz konusu ürünlerin satış işlemlerinde depozito ücreti tahsili/iadesi işlemleri uygulanmayacak olup 1/1/2024 tarihi itibari ile tescil edilmemiş ve/veya depozitosuz olarak ambalajlı içecekler piyasaya sürülemeyecektir.

;