DuyurularSSS

Haberler ve Duyurular

Resmi Duyurular

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Kapsamındaki Ürünler İçin DYS İşaretli Etiket ve Ambalaj Tescil İşlemleri Başlamıştır.

10 Nisan 2023

Depozito Bilgi Yönetim Sisteminin (DBYS) kurulması ve işletilmesi konusunda Türkiye Çevre Ajansı ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği protokolü ve Ajansın yayınladığı 01.12.2022 tarihli (Değişiklik: 29.12.2022) Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar çerçevesinde yürütülen çalışmalar doğrultusunda kapsamdaki ambalajların tescil edilmelerine ilişkin süreç DBYS üzerinden Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından bu amaçla İstanbul Cevizli Yerleşkesinde bulunan Ek Hizmet Binasında Ambalaj Onay Merkezi kurularak faaliyet alınmış olup bu Merkez üzerinden ambalajların/etiketlerin teknik ve fiziksel incelemeleri gerçekleştirilecektir.

Bu doğrultuda, Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslarda belirtilen takvime uygun olarak DBYS üzerinden Ambalaj tescil işlemleri için başvurular alınmaya başlanmıştır.

Söz konusu tescil işlemleri, Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esasların 11(4)(a) maddesinde belirtildiği üzere kapsam dahilindeki ambalajlar için başlamış, tescil edilmiş ambalajların 1.8.2023 tarihinden itibaren piyasaya sürülmeleri zorunlu olup, 1.1.2024 tarihi itibarı ile DBYS üzerinden tescil edilmemiş ambalajların piyasaya sürülmesi yasaktır.

Bu kapsamda, Piyasaya sürenlerin Zorunlu Depozito Yönetim Sistemine tabi ürünlerini DBYS üzerinden kaydettikten sonra “Ürünler” ekranından ilgili ürün satırında “Ambalaj Onay Durumu” başlığındaki “Onaya Gönder” butonuna tıklayarak ürün için ambalaj onay süreçlerini ivedilikle tamamlamaları gerekmektedir. Ambalaj onay sürecine ilişkin işlemler hakkında detaylı bilgi için DBYS portalında yayınlanan “Ambalaj Onay Başvuru Ekranları Kullanım Kılavuzu” dokümanına başvurabilirsiniz.

;