DuyurularSSS

Haberler ve Duyurular

Resmi Duyurular

Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Ücretlendirmeleri Hakkında

16 Nisan 2023

01.12.2022 tarihli ve 273 sayılı Zorunlu Depozito Yönetim Sistemi Uygulamalarına İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında ambalaj tescil işlemleri esaslı uygulamalar başlatılmış olup Depozito Bilgi Yönetim Sistemi uygulamaları dbys.gov.tr adresi üzerinden yürütülmektedir.

Depozito Bilgi Sistemine ilk etapta Piyasaya Süren İşletmeler, Piyasaya Süren Tedarikçi İşletmeleri, Satış Noktalarının ve Ambalaj/Etiket Üreticilerinin kayıtları yapılmakta olup sistem dahil olacak ambalajlar için tescil işlemleri ile DYS barkodu tahsis işlemleri Darphane tarafından gerçekleştirilecektir. Firma kayıt işlemleri dahil olmak üzere ambalaj tescil işlemleri ile DYS Barkodu tahsis işlemlerinden 2023 yılı için ücret alınmayacaktır.

Ayrıca, Depozito Yönetim Sistemi kapsamında ambalaj/etiket üreten tesislerden şartları sağlayanlar için Darphane tarafından gerçekleştirilecek sertifikasyon işlemleri de 2023 yılı için ücretsiz gerçekleştirilecektir.

Depozito Yönetim Sistemi uygulamalarına ilişkin süreçler için dbys.gov.tr adresi üzerinden yayımlanan bilgilendirmelerin ve duyuruların takip edilmesi gerekmektedir.

;